Projekt Psích tuláků z Gruzie vznikl na základě našich osobních zkušeností z cestování po Gruzii. Naskytl se nám pro Středoevropana těžko představitelný obrázek stovek a tisíců psů nepatřících nikomu a protloukajících se těžkostmi svého údělu na vlastní pěst. Vidět vyhublého potlučeného psa na ulici v České republice, určitě byste za ním hned běželi, začali zjišťovat komu patří, kontaktovali nějaký útulek nebo organizaci a v případě, že by byl zraněný, ho rovnou vezli na nejbližší veterinu. V Gruzii to takhle nefunguje. V Gruzii jsou totiž dvě sorty psů - ti, kteří někomu patří a pak ti druzí, psí tuláci. A ti v Gruzii nikoho nezajímají.
Asi každého milovníka zvířat nebo člověka, kterému není lhostejná bolest jiného žijícího tvora, musí návštěva této (jinak nádherné) země zasáhnout. Podél silnic a na ulicích se pohybují psi s vystouplými žebry, velkými lysinami v srsti, zanícenými ranami, s torzy uší nebo ocasů, kulhající nebo krvácející. Žalostný pohled na krásná a unikátní zvířata stovek podob, barev a velikostí.
Přitom se jedná o neuvěřitelně milá stvoření, která se ráda nechávají hladit, hrají si a mají k člověku velkou důvěru. V rámci našich návštěv této kavkazské země jsme se ani jednou nesetkali se psem, který by byl vůči člověku agresivní nebo nepřátelský. Nanejvýše byl, patrně na základě své životní zkušenosti, ostražitý a odtažitý. Toulaví psi totiž nejsou psi pastevečtí, kteří jsou často natolik ochranitelští a teritoriální vůči svým stádům, že můžou být pro člověka nebezpeční. Ti mají navíc svou obživu od svých majitelů jistou. To ale není případ psích tuláčků.
Zjistili jsme, jak netečné jsou gruzínské úřady, které celou problematiku bagatelizují a házejí za hlavu. Jak nevšímaví jsou, v jiných oblastech tak laskaví, místní lidé. A že veškerá aktivita leží přetěžce na bedrech několika úžasných dobrovolníků, kteří neváhají obětovat všechen svůj volný čas a peníze na pomoc postiženým zvířatům. Když ale zvážíme obrovské, gigantické množství toulavých zvířat a zoufale nízký počet těchto zvířecích strážných andělů, jedná se o gargantuovský úkol.
Po našich zážitcích jsme už nemohli jen tak odvrátit zrak a pokračovat v našich běžných životech. To, že ta zvířata po našem návratu domů nevidíme neznamená, že přestala trpět. Po soukromých jednorázových sbírkách jsme se rozhodli založit Psí tuláky z Gruzie, abychom mohli pomáhat trvale a systematicky. Sháníme finanční prostředky na krmení, léky, ošetření či operace. Zprostředkováváme adopce, protože kapacity dočasných opatrovníků a dobrovolníků, kteří se starají o zachráněné psy, jsou věčně přeplněné a potřebují uvolnit místa pro nové nalezence, potřebující akutní péči. Snažíme se edukovat (přednášky pro veřejnost a školy) a vyrážíme fyzicky dobrovolničit přímo do Gruzie.
Jsme vděční za jakoukoliv vaši pomoc a podporu! Moc si toho vážíme.
Jak můžete pomoci?Snaží se co nejlépe uplatňovat to, co se naučila od svých rodičů - že pomáhat zvířatům a být na ně laskavý je normální. Je hrdou majitelkou psa, koní a mnoha zachráněných koček.
Všichni členové Psích tuláků z Gruzie zažili při své první návštěvě této země nějakou psí záchrannou misi. Díky nim jsme zjistili, jak špatná situace tam panuje. V České republice byste při nálezu zraněného psa zamířili na nejbližší veterinu a kontaktovali nějaký útulek, organizaci nebo záchrannou stanici, aby vám pomohli najít jeho majitele, nebo aby mu případně našli nový domov.
Takhle jednoduché to v Gruzii není. Útulků je tady jen pár a jsou extrémně přeplněné. V některých neberou štěňata, v jiných zase zraněné psy. Nějaké oficiální struktury tady chybí úplně. Kam se tedy obrátit na pomoc, když najdete pejska, který nutně potřebuje pomoc? Nezávisle na sobě jsme se všichni dostali k psímu andělu strážnému - dívce jménem Mariam Shekiladze.
Mariam miluje zvířata a má obrovské srdce. Narozdíl od mnoha jiných jejích spoluobčanů, nedokázala odvracet pohled od jejich každodenního utrpení. Od chvíle, kdy zachránila a adoptovala svého prvního pouličního psa se ze záchrany jednoho zvířete rychle stala životní náplň až posedlost, kdy se rozhodla pomoci tolika toulavým psům v nouzi, kolika jen dokáže. Tomuto poslání obětovala veškerý svůj volný čas a peníze. Členové její rodiny, kteří jsou velkými milovníky zvířat ji v tom každodenně podporují a sami se snaží denně nakrmit nebo ošetřit co nejvíce psů. Zároveň se Mariam snaží o co největší osvětu, protože z dlouhodobého hlediska je to spolu s kastracemi ta nejlepší a nejúčinnější cesta.
Kromě neustálého shánění peněz na léčbu pro poraněná zvířata musela také vyřešit, co s nimi bude až se dostanou z nejhoršího. Nechtěla zachráněné tuláky umisťovat do nevyhovujících podmínek gruzínských útulků nebo je vypouštět zpět na ulici, a tak založila síť psích pěstounů z řad chudých vesnických rodin, kde psi čekají na adopci do svých trvalých domovů. Pro tyto rodiny jde o finanční přilepšení v místních těžkých životních podmínkách a pro psy jde o důležitou součást socializace a přípravu na přechod k novým majitelům.
Z jejího úsilí vzešel projekt Zero Strays Georgia, který se stal partnerem i pro jednání s vládními představiteli. Kromě pokračující pomoci všem zvířatům v nouzi se tak snaží změnit "pravidla hry", která v současnosti v Gruzii panují. Vysvětlují politkům, jak je důležité registrovat domácí zvířata, aby nedocházelo k jejich vypouštění na ulici, nebo jak jsou nezbytné plošné kastrace odchycených zvířat.
Za posledních devět let Mariam a Zero Strays Georgia sterilizovali více než 1 000 psů a koček, našli domovy v zahraničí pro více než 180 bývalých toulavých zvířat a v současné době podporují osm rodin psích pěstounů, které se starají o tuláky hledající adopci.
Samozřejmě, že každé zvíře, které se nachází kdekoliv na světě samo a bez rodiny, si zaslouží svůj stálý a milovaný domov. Situace v Gruzii je ale skutečně kritická. Útulků je v celé zemi jen pár a nemohou pomoci ani zlomku chlupáčů, kteří by ji potřebovali, protože se jim od obyčejných lidí nedostává žádné podpory. Pro ty jsou psi buď pracovním nástrojem nebo obtížným, volně žijícím zvířetem.
Naše spřátelená organizace Zero Strays Georgia založila v západní části země okolo města Zugdidi síť opatrovníků, kam umisťuje tuláky ve špatném stavu. Každému z nich se v domě a na zahradě prohání minimálně deset psů a jejich kapacity jsou neustále přeplněné. Téměř každý den najdou nové zvíře, které potřebuje jejich pomoc a umisťování zachráněných psů do nových domovů je tak extrémně důležitou součástí boje za lepší život psích tuláků.
100% vybraných peněz putuje přímo na pomoc psím tulákům v Gruzii. Nejčastěji jsou používány na krmivo, léčbu akutně nemocných nebo zraněných psů a na preventivní kastrace, které jsou nejúčinnějším nástrojem za dlouhodobým zlepšením tamní situace.
Krmivo i léky jsou v Gruzii levnější než u nás, navíc případná doprava zboží z Česka do Gruzie je poměrně nákladná. Proto pro nás vše nejčastěji pořizuje organizace Zero Strays Georgia, která pomáhá i s distribucí věcí k jednotlivým tulákům a psím pěstounům. Jakmile se do Gruzie vypravujeme osobně, snažíme se s sebou pobrat co nejvíce materiální pomoci. O konkrétním využití si můžete přečíst také v sekci Příběhy a články.
Vše si můžete ověřit na našem transparentním účtu.
Ano, rozhodně je potřeba pomáhat i u nás! Práce lidí z českých organizací, ale i jednotlivců je skvělá a hlavně díky takovým lidem, se u nás nedějí věci, jako třeba v Gruzii.
Českých organizací, které směřují svou pomoc zvířatům si velmi vážíme a každý z nás jich několik soukromě podporuje. Stejně tak si vážíme všech lidí, kteří pomáhají zvířatům ve svém okolí a nejsou jim jejich osudy lhostejné, právě díky takovému přístupu, je to u nás o tolik jiné a za to děkujeme!
Celkové náklady na adopci psího tuláka z Gruzie vás nebudou stát víc, než pořízení psa s průkazem původu v České republice. Pes totiž pro převoz do EU musí mít pas, mikročip, kompletní vakcinaci, laboratorní krevní test, pak je nutné zahrnout letenku a přepravní box atd.. Každá adopce je jedinečná a celková cena se tak může lišit. Procesem adopce vás vždy individuálně provedeme krok po kroku.
Kompletní výčet všech povinností včetně orientačních cen za jednotlivé položky najdete v sekci Dejte tulákovi nový domov.